Regulamin funduszu remontowego

Załącznik do uchwały nr 6/2013 z 25.03.2013r

REGULAMIN FUNDUSZU REMONTOWEGO

§1

1. Wspólnota Mieszkaniowa tworzy f-sz remontowy stanowiący źródło finansowania remontów ujętych w długoterminowym planie remontów i planach rocznych na dany rok, wykonywanych na nieruchomości wspólnej należącej do właścicieli Wspólnoty Mieszkaniowej. Długoterminowy plan remontów przygotowuje Zarząd Wspólnoty, a następnie zatwierdzony uchwałą Wspólnoty Mieszkaniowej najpóźniej w terminie 1 roku od dnia przyjęcia Regulaminu Funduszy Remontowego we Wspólnocie.

2. W przypadku wystąpienia : klęski żywiołowej, katastrofy budowlanej, bezpośredniego zagrożenia życia lub mienia mieszkańców długoterminowy plan może ulec zmianie.

3. Wszelkie zmiany długoterminowego planu remontów dokonuje się w tym samym trybie, w jakim został uchwalony.

4. Fundusz remontowy zasilają wpłaty z

  • zaliczek współwłaścicieli nieruchomości wspólnej ustalonych corocznie uchwałą wspólnoty mieszkaniowej i wpłacanych z góry do końca każdego miesiąca,
  • nadwyżki pomiędzy zaliczkami wniesionymi przez właścicieli a kosztami zarządu nieruchomością wspólną podjętą stosowną uchwałą wspólnoty.

§2

Środki funduszu remontowego nieruchomości mogą być przeznaczone wyłącznie na finansowanie remontów i modernizacji elementów budynku, urządzeń technicznych i przyłączy zaliczanych do części wspólnej nieruchomości i jej części składowych.

§3

  1. Za remont budynku mieszkalnego uważa się prace budowlane mające na celu utrzymanie budynku mieszkalnego we właściwym stanie. przywrócenie jego pierwotnej zdolności użytkowej, którą utracił w wyniku upływu czasu i eksploatacji wraz z wymianą dotychczas użytkowanych zużytych składników ich wyposażenia technicznego , takich jak: instalacja wodno-kanalizacyjna, centralnego ogrzewania i ciepłej wody, gazu przewodowego, przewodów kominowych, pokrycia dachu, klatki schodowej lub tylko ich elementów itp.

2. Za modernizację budynku mieszkalnego uważa się: unowocześnienie które musi obejmować właściwości użytkowe budynku lub jego elementów. Podstawą wydatkowania funduszu jest uchwalenie przez Wspólnotę Mieszkaniową rocznego planu gospodarczego, który jest elementem długoterminowego planu rzeczowego.

§4

  1. Zgromadzonych środków na funduszu remontowym nie wolno wykorzystywaé do finansowania:

– bieżących wydatków Wspólnoty Mieszkaniowej

– do pokrywania innych bieżących zobowiązań Wspólnoty Mieszkaniowej

– do finansowania remontów obciążających właściciela zgodnie z przepisami.

2. Nadwyżka pomiędzy wniesionymi zaliczkami na fundusz remontowy a faktycznymi kosztami remontów w roku obrachunkowym zasila fundusz roku następnego i nie podlega zwrotowi.

§5

  1. Decyzje o uruchomieniu środków finansowych z funduszu remontowego podejmuje Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej. Decyzja może być podjęta w oparciu o podpisanie umowy na roboty budowlane, protokół odbioru oraz fakturę wystawioną i przyjętą.
  2. Zarząd Wspólnoty może samodzielnie podejmować decyzję o uruchomieniu środków finansowych na remont w wysokości do 2000,- złotych. Powyżej tej kwoty Zarząd Wspólnoty jeżeli remont jest nie ujęty w planie gospodarczym musi uzyskać każdorazowo zgodę Wspólnoty Mieszkaniowej za wyjątkiem bezpośredniego zagrożenia życia lub mienia mieszkańców, awarii, klęsk żywiołowych o powyższym zobowiązany jest poinformować właścicieli.

§6

  1. W przypadku zbycia nieruchomości lokalowej przez jej dotychczasowego właściciela zbywający jest zobowiązany poinformować nabywcę o zasadach gromadzenia środków na funduszu remontowym zgodnie z regulaminem.

2. Zgromadzone środki na funduszu remontowym nie podlegają zwrotowi.

W związku z zapisem pkt. 2 strony umowy sprzedaży nieruchomości lokalowej ustalają w niej warunki wzajemnego rozliczenia z tego tytułu.

§7

Regulamin wchodzi w życie z dniem jego podjęcia i stanowi załącznik do uchwały Wspólnoty Mieszkaniowej