Najczęściej zadawane pytania dotyczące wodomierzy
Wodomierz to urządzenie pomiarowe przeznaczone do zliczania objętości przepływającej wody (w m3), dzięki czemu możliwe jest naliczenie opłaty stosownej do wielkości zużycia.
1. Do czego służy wodomierz?
Wodomierz to urządzenie pomiarowe przeznaczone do zliczania objętości przepływającej wody (w m3), dzięki czemu możliwe jest naliczenie opłaty stosownej do wielkości zużycia.
2. Jak zbudowany jest wodomierz?
Wyróżnia się kilka typów wodomierzy w zależności od zastosowania i konstrukcji. Najbardziej popularne wodomierze mieszkaniowe mechaniczne zbudowane są z następujących elementów:
3. Jak działa wodomierz?
Wyróżniamy kilka typów wodomierzy, z których najpopularniejsze w eksploatacji w lokalach mieszkalnych są liczniki mechaniczne. Te z kolei można podzielić na mokrobieżne, suchobieżne, jedno jak i wielostrumieniowe. We wszystkich przypadkach zasada działania jest jednak bardzo podobna. Przepływająca woda wprawia w ruch wirnik. Obroty wirnika przekazywane są w sposób pośredni (za pomocą sprzęgła magnetycznego) lub bezpośredni na zębatki liczydła.
4. Co powinno wpływać na dobór wodomierza?
Przy wyborze wodomierza należy zwrócić uwagę na:- Wartość przepływu – do mierzenia jakiej wielkości przepływów będzie stosowany wodomierz – niektóre rodzaje wodomierzy (np. śrubowy) stosowane są częściej w przemyśle, gdzie występują bardzo duże przepływy.- Typ wodomierza – mechaniczny czy ultradźwiękowy. Wszystkie rodzaje wodomierzy mają swoje wady i zalety. Wszystko zależy od warunków użytkowania, możliwości i wymagań stawianych przez użytkownika.- Zakres pomiarowy – współczynnik R zgodnie z unijną dyrektywą MID – im jest on wyższy, tym urządzenie będzie bardziej dokładne. – Dopuszczalna pozycja montażu – montaż w poziomie/pionie, wodomierz nie zawsze może zostać zamontowany w pionie. Pozycja montażowa przekłada się na jego dokładność pomiaru.- Zdalny odczyt – przystosowanie wodomierza do zdalnego odczytu, dzięki czemu inkasent będzie mógł zebrać dane z licznika bez konieczności odwiedzania każdego lokalu mieszkalnego w budynku.
5. Co to jest zakres pomiarowy R wodomierza?
Jest to współczynnik (stosunek) przepływu nominalnego wodomierza Q3 do przepływu minimalnego Q1 (granicznego – poniżej którego wodomierz może nie zliczać prawidłowo przepływającego czynnika[JM2] ). W praktyce im większa wartość R, tym lepsza dokładność pomiaru wodomierza.
6. Jakie obowiązują regulacje prawne dotyczące wodomierzy?
Podstawowa norma która określa wymagania dla wodomierzy, warunki instalacji i użytkowania to norma PN-EN 14154.
7. Jakie są zalecenia techniczne dotyczące montażu i zabudowy wodomierzy?
Zalecenia dotyczące montażu i zabudowy wodomierza zawarte są w Polskiej Normie
PN-EN14154-2:2005. Wodomierz musi zostać tak zamontowany, aby urządzenie było zabezpieczone, a jednocześnie, aby spełniało wymaganie związane z jego charakterystyką metrologiczną. Licznik wody ponadto musi zostać zainstalowany w sposób umożliwiający łatwy dostęp do niego, a tym samym zapewniający niczym nieutrudniony odczyt wskazań i oznaczeń urządzenia. Wodomierz powinien być tak umiejscowiony, aby możliwy był odczyt z odległości nie większej niż 1 metr, pod kątem do 30 stopni względem osi wodomierza oraz do niego prostopadłej. Nie dopuszczalny jest montaż licznika, który wymagałby użycia lustra lub drabiny, aby odczytać wskazania, dlatego też brak bezpośredniego dostępu do wodomierza (lub gdy jest on wyjątkowo utrudniony) oznacza konieczność wykorzystania systemu zdalnego odczytu. Odległość między ścianami i przeszkodami a wodomierzem nie może być mniejsza niż jeden bok montowanego urządzenia i winna wynosić co najmniej 300 mm. Regulacja ta nie dotyczy wodomierzy, które instaluje się szeregowo, bo one umieszczane są w specjalnych kanałach pomiarowych. Do wnętrza wodomierza nie może się dostawać powietrze. Musi być także chroniony przez mrozem, zalaniem i drganiami, które mogą go uszkodzić.
8. Ile wynosi ważność cechy legalizacyjnej wodomierzy?
Dla wodomierzy ważność cechy legalizacyjnej wynosi 5 lat (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 22 marca 2019 r. Na podstawie art. 9 pkt 1–5 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. – Prawo o miarach (Dz. U. z 2019 r. poz. 541 i 675).Okres ważności pierwszej legalizacji na podstawie oceny zgodności liczony jest od 1 grudnia roku wyprodukowania wodomierza. Okres ważności legalizacji ponownej liczony jest od konkretnego miesiąca w którym legalizacja ta została dokonana.
9. W jakich przypadkach cecha legalizacyjna wodomierza traci ważność?
Jeżeli zostanie stwierdzone, że wodomierz przestał spełniać wymagania metrologiczne (przekroczenie dopuszczalnych błędów pomiarowy), jest uszkodzony, uszkodzeniu lub zniszczeniu uległy cecha legalizacji lub cecha zabezpieczająca (plomby), wówczas urządzenie traci cechę legalizacyjną.
10. Jak odczytywać wskazania wodomierza?
Odczytu wodomierza można dokonać wzrokowo z cyferblatu wodomierza lub w przypadku gdy wodomierz wyposażony jest w moduł zdalnego odczuty – zdalnie za pomocą odpowiednich urządzeń i oprogramowania.
11. Czy zdalny odczyt wodomierzy jest bezpieczny dla życia i zdrowia ludzi?
Tak. Zdalny odczyt wodomierza nie jest szkodliwy dla istot żywych. Co potwierdzone jest deklaracją zgodności wydaną przez Certyfikowaną Jednostkę Badawczą
12. Czy dane przesyłane drogą radiową są zabezpieczone przed dostępem osób niepowołanych?
Tak. Wszystkie dane dotyczące wskazań wodomierzy są kodowane przed wysłaniem ich drogą radiową kluczem szyfrującym AES 128 bit. Manipulacja podczas przesyłu nie jest możliwa.
13. Czy do wodomierzy BMETERS można zamontować moduły radiowe podczas ich eksploatacji ?
Tak. Wymagane natomiast jest wcześniejsze indywidualne programowanie każdego z modułów i wprowadzenie aktualnych stanów wodomierzy.
14. Czym jest standard OMS dla urządzeń pomiarowych?
OMS (Open Metering System) to opracowany w Niemczech jednolity standard komunikacji między urządzeniami pomiarowymi (wodomierzami, ciepłomierzami i podzielnikami kosztów ogrzewania), a urządzeniami służącymi do ich odczytu. Ogólnie rzecz biorąc, dzięki OMS jeden zestaw inkasencki może służyć do odczytywania wskazań liczników różnych mediów, wyprodukowanych przez różnych producentów. Więcej na ten temat znajdą Państwo pod tym linkiem.
15. Wyjaśnienie oznaczeń przepływów:
Q1 – minimalny strumień objętości – najmniejszy strumień objętości, przy którym wskazania wodomierza spełniają wymagania dotyczące błędów granicznych
dopuszczalnych.
Q2 – pośredni strumień objętości – jest wartością strumienia objętości występującą pomiędzy ciągłym a minimalnym strumieniem objętości,
Q3 – ciągły strumień objętości – największy strumień objętości, przy którym wodomierz działa w sposób prawidłowy w normalnych warunkach użytkowania, tzn. w warunkach przepływu ciągłego lub przerywanego.
Q4 – maksymalny strumień objętości – jest największym strumieniem objętości, przy którym wodomierz działa w sposób prawidłowy w krótkim okresie czasu, bez uszkodzenia.
16. WYMAGANIA METROLOGICZNE WG DYREKTYWY MID (Ocena zgodności –
EN 14154, OIML R49)
BŁĘDY GRANICZNE DOPUSZCZALNE (legalizacja pierwotna i ponowna)
– Błąd graniczny dopuszczalny w przedziale dolnym zakresu obciążeń od Q1 włącznie
do Q2 z wyłączeniem Q2 wynosi ±5% (woda zimna ciepła i gorąca)
– Błąd graniczny dopuszczalny w przedziale górnym zakresu obciążeń od Q2 włącznie
do Q4 z włączeniem Q4 wynosi ±2% (woda zimna) i ±3% (woda ciepła i gorąca)
17. Jak sprawdzić czy wodomierz nalicza prawidłowo?
Jeżeli wskazówki wodomierza kręcą się (nie drżą)i nie widać żadnego uszkodzenia mechanicznego to prawidłowe naliczanie możemy potwierdzić tylko poprzez:- ekspertyzę wewnętrzną w Bmeters po uprzednim demontażu i przysłaniu go do nas(14 dni)- ekspertyzę urzędowa w OUM po uprzednim demontażu i przysłaniu go do nas z prośbą o wykonanie płatnej ekspertyzy urzędowej(nawet do 2 miesięcy)
18. Czy wodomierze GSD8 mogą pracować w systemach cyrkulacji.
– Tak. Jednak trzeba pamiętać że jeżeli przekroczą 1000-krotność przepływu nominalnego (Q3) to utracą gwarancje.
19. Co się dzieje z wodomierzami z reklamacji niezasadnych.
– Odsyłamy je klientowi jednak nie nadają się już do ponownego montażu/użytku.